Podejmij wyzwanie i odmień swoje auta

CHROMOWANIE AUT. MODA CZY JUŻ SZALEŃSTWO?

Oklejenie samochodu w tym kolorze gwarantuje 1000% zwiększenie wskaźnika obracania głowy!

tagi: folia chromowana, oklejanie aut chromem, chromowanie aut, modny kolor autaoklejanie chromem auta porsche

fot. Willem de Zeeuw


Z pewnością widziałeś już w sieci zdjęcia aut, których karoserie błyszczały mieniąc się jak w pełni chromowana powłoka. Jak to możliwe? Co to jest? Jak to się robi? Ile to kosztuje? Czy to jest dozwolone? Takie pytania z pewnością zagościły w twojej głowie. Odpowiedź jest dosyć prosta, choć w każdym z tych aspektów jest doza ekstrawagancji.

Samochody chromowane zaczęły pojawiać się na ulicach europejskich miast już od pewnego czasu, a dokładnie od momentu gdy producenci materiałów do oklejania samochodów (tzw. zmiana koloru auta) dostarczyli pierwsze rolki chromowanej folii na rynek. Szybko się jednak okazało, że folia taka posiada wiele wad i jedną - bardzo istotną - zaletę, a mianowicie oszałamiający wygląd. Folia nie jest też tania (oklejenie całego auta wynosi ok. 15 tys. zł netto), ani też łatwa w montażu. Szczerze mówiąc tylko najbardziej zaawansowany i doświadczony aplikator folii jest w stanie sobie z nią poradzić. Również eksploatacja tak oklejonego pojazdu nie należy do najłatwiejszych bo równie często jak mycie samej powłoki zachodzi potrzeba woskowania, aby zapewnić odpowiednią ochronę folii i efekt wizualny. Nie musimy chyba dodawać, że folia jest podatna na zarysowania więc dopuszczalne jest wyłącznie mycie ręczne przy zachowaniu należytej ostrożności.


    Czy to jest legalne?


Do tego wszystkiego dochodzą poważne wątpliwości odnośnie legalności użytowania tak błyszczącej powłoki na samochodzie. Mimo, że tak oklejone auta poruszają się po ulicach Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czech, Rosji to nie ma jednolitych i jednoznacznych przepisów odnośnie ograniczeń koloru nadwozia. Właściwie to nie ma żadnych przepisów, jednak zawsze istnieje ryzyko, że nadgorliwy policjant czy też pracownik stacji diagnostycznej nie odbiorą nam prawa do poruszania się po drogach publicznych z karoserią oklejoną folią chromowaną.

Dla bezpieczeństwa producenci folii określają wyraźnie przeznaczenie folii chromowanej ograniczone praktycznie do oklejania niewielkich detali - listew, lusterek, spoilerów i designerskich wstawek, które podrasowują wygląd auta.

Czy to jest legalne? Trudno powiedzieć. Jeśli jesteś zainteresowany taką stylizacją swojego auta skonsultuj swoje plany z policją i na stacji diagnostycznej, która dopuszcza auta do ruchu. Jeśli jednak dopuszczone są ogromne chromowane cysterny to czemu nie chromowane auta?...

oklejanie chromem auta nissan gt-r

fot. Garrett Wade Photography

    Błyszczeć czy nie błyszczeć?


Zachodzi więc poważna obawa czy jest w ogóle jakiś sens realizacji takich szalonych pomysłów? Czy są na to chętni, odważni i majętni ludzie? Odpowiedź brzmi: tak. Również w Polsce jeździ już sporo tak zmodyfikowanych aut. Swoją drogą mieliśmy przyjemność i odwagę oklejać pierwsze chromowane auto w Polsce. Był to dwuletni Mercedes GL, którego oryginalny biały kolor nadwozia, mimo że bardzo modny w tym czasie, nie był widocznie wystarczająco modny dla właścicieli tego ogromnego suva.

oklejanie chromem auta mercedes gl

    Pierwsze chromowane auto w Polsce!


Nasza ekipa postanowiła wspólnie z firmą Tuplex, która dostarczyła nam wówczas folię chromowaną firmy 3M, upamiętnić tak znaczący kamień milowy na polskim, stosunkowo młodym rynku stylizacji aut. Zatrudniono profesjonalną ekipkę filmową, aby stworzyć nie tyle suchy dokument lecz mocno artystyczną wizję całej akcji. Efekty tych zmagań można oglądnąć w naszej galerii zdjęć, gdzie znajdują sie również inne zdjęcia gotowego, błyszczącego Mercedesa GL w wersji silver chrome.
    Czy tylko srebro?


Zauważając potrzeby fanów motoryzacji producenci folii co rusz prezentują modyfikację swojej oferty, wprowadzając nowe odcienie i kolory folii. Dotyczy to obecnie również folii chromowanych. Klasyczne złoto, chromy w odcieniu czerwieni, niebieskim, pomarańczu czy zieleni potrafią spełnić wymagania najbardziej wyszukanych gustów.

folie chromowane do oklejania samochodów

Obecnie zdarza się już, że producenci samochodów chcąc zainteresować nowym modelem lub nowatorskim produktem korzystają z chromowanych kolorów folii, co w dużym stopniu zwiększa zainteresowanie odbiorców i pozwala zostać zauważonym i zapamiętanym na dłużej. Taki efekt zapewne chciała uzyskać firma Mercedes wypuszczając jeden z pierwszych elektrycznych samochodów sportowych. Elektryzujący błękitny chrom doskonale harmonizuje się z tak nowoczesnym autem.

oklejanie chromem auta mercedes sls niebieski chrom

fot. www.foliocar.com


oklejanie chromem auta bmw x6 zielony chrom

fot. www.re-styling.ru


oklejanie chromem auta nissan gt-r czarny chrom

fot. www.restyleit.ca


oklejanie chromem auta ferrari

fot. SCC Sportcar Club